niedziela, 31 lipca 2016

ŚDM. Przemówienie Ojca Świętego podczas czuwania w ramach Światowego Dnia Młodzieży. Kraków, Campus Misericordiae, 30 lipca 2016 r.

"On, który jest Prawdą, zaprasza ciebie do porzucenia dróg separacji, podziału, bezsensu. Czy pójdziesz? Czy pójdziesz?"

Drodzy młodzi, dobry wieczór

Wspaniale jest być z wami na tym czuwaniu modlitewnym.

Na zakończenie swego odważnego i poruszającego świadectwa Rand o coś nas poprosiła. Powiedziała nam: „Proszę was bardzo, byście modlili się za moją kochaną ojczyznę”. Historia naznaczona wojną, cierpieniem, utratą, kończąca się prośbą o modlitwę. Czy jest coś lepszego niż rozpoczęcie naszego czuwania od modlitwy?

sobota, 30 lipca 2016

ŚDM. Papież Franciszek: gdzie jest Bóg? - przemówienie Papieża podczas Drogi Krzyżowej na Błoniach, 29.07.2016r.




Słowo Ojca Świętego podczas Drogi Krzyżowej na Błoniach, Tekst wygłoszony, nieautoryzowany: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; Byłem spragniony, a daliście Mi pić; Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; Byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; Byłem chory, a odwiedziliście Mnie, Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25, 35-36).

 
Te słowa Jezusa wychodzą naprzeciw pytaniu, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach: „Gdzie jest Bóg?”. Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, jeśli są ludzie głodni, spragnieni, bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? Gdzie jest Bóg, gdy niewinni ludzie umierają z powodu przemocy, terroryzmu, wojen? Gdzie jest Bóg, kiedy bezlitosne choroby zrywają więzy życia i miłości? Albo, gdy dzieci są wyzyskiwane, poniżane i kiedy także one cierpią z powodu poważnych patologii? Gdzie jest Bóg w obliczu niepokoju wątpiących i dusz strapionych?


ŚDM. Homilia Papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, 30.07.2016r.

"życie Jego najbliższych uczniów, do których grona jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności"

Fragment Ewangelii, który wysłuchaliśmy (por. J 29, 19-31), mówi nam o miejscu, o uczniu i o Księdze.

Miejscem jest to, gdzie przebywali uczniowie w wieczór Wielkanocny: o nim powiedziane jest jedynie, że drzwi były zamknięte (w. 19). Osiem dni później uczniowie przebywali jeszcze w tym domu, a drzwi nadal były zamknięte (w. 26). Jezus wchodzi do niego, staje pośrodku i przynosi Swój pokój, Ducha Świętego i odpuszczenie grzechów: jednym słowem, miłosierdzie Boga. W tym zamkniętym miejscu silnie rozbrzmiewa zachęta, jaką Jezus kieruje do swoich uczniów: „Jak ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (w. 21).

piątek, 29 lipca 2016

Najważniejsza jest MIŁOŚĆ

Podstawowym owocem Ducha Świętego jest miłość. Na niej opierają się wszystkie pozostałe. Jak promień białego światła, przechodząc przez pryzmat, rozszczepia się na promienie o różnych barwach, tak owoc Ducha – miłość, rozszczepia się w sercu człowieka na różne owoce. Miłość jest ponad wszelką władzą i wszelkimi darami. Miłość jest czymś więcej niż tylko uczuciem, o czym możemy usłyszeć najczęściej we współczesnym świecie. Miłość jest Bożym objawieniem i chwałą. To ona sprawiła, że Jezus narodził się z przeczystej Dziewicy, aby potem nas zbawić.



ŚDM. Papież do młodych na Błoniach 28.07.2016r. - tekst przemówienia

fot.PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Drodzy młodzi, dzień dobry,

Wreszcie się spotykamy! Dziękuję za to gorące powitanie! Dziękuję kardynałowi Dziwiszowi, biskupom, kapłanom, zakonnikom, seminarzystom i wszystkim, którzy wam towarzyszą. Dziękuję tym, którzy umożliwili naszą dzisiaj obecność w tym miejscu, którzy się zaangażowali, abyśmy mogli przeżywać to święto wiary.

W ojczystej ziemi św. Jana Pawła II chciałbym mu podziękować za to, że wymarzył i dał impuls do tych spotkań. Towarzyszy nam on z nieba, gdy widzimy wielu młodych ludzi z tak różnych narodów, kultur, języków, przybyłych jedynie z jednego powodu: aby świętować żywą obecność Jezusa pośród nas. A stwierdzenie, że On żyje oznacza chęć ponowienia naszego pragnienia pójścia za Nim, naszego pragnienia, by żyć żarliwie naśladowaniem Chrystusa. Czy jest jakaś lepsza okazja, by odnowić naszą przyjaźń z Jezusem, niż umocnienie przyjaźni między wami! Czy istnieje jakiś lepszy sposób umocnienia naszej przyjaźni z Jezusem, niż dzielenie jej z innymi! Czyż jest lepszy sposób, by doświadczyć radości Ewangelii, niż chęć "zarażenia" Jego Dobrą Nowiną w wielu sytuacjach bolesnych i trudnych!

czwartek, 28 lipca 2016

Homilia papieża z Jasnej Góry

Tekst homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka 
na Jasnej Górze 28.07.2016r.

Fot. PAP/Paweł Supernak


Z czytań tej liturgii wyłania się Boża myśli, która przechodzi przez ludzką historię i tworzy historię zbawienia.

Apostoł Paweł mówi nam o wspaniałym planie Bożym: „Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty” (Ga 4, 4). Jednak historia nam mówi, że kiedy nadeszła owa „pełnia czasu”, czyli kiedy Bóg stał się człowiekiem, ludzkość nie była szczególnie dobrze nastawiona, nie był to też okres stabilności i pokoju: nie było „złotego wieku”. Scena tego świata nie zasłużyła sobie zatem na przyjście Boga, a wręcz „swoi Go nie przyjęli” (J 1, 11). Pełnia czasu była zatem darem łaski: Bóg wypełnił nasz czas obfitością swego miłosierdzia, jedynie z miłości zainaugurował pełnię czasu.

Hierarchia Kościoła a ruchy charyzmatyczne

O relacji między darami hierarchicznymi a charyzmatycznymi dla życia i misji Kościoła traktuje list Kongregacji Nauki Wiary do biskupów Kościoła katolickiego.

Jędrzej Rams /Foto Gość
Dokument, zatytułowany „Iuvenescit Ecclesia”, przedstawia m.in. kryteria rozeznawania darów charyzmatycznych w Kościele i „form prawnych uznawania nowych form eklezjalnych” z nimi związanych.

Autorzy listu wychodzą od stwierdzenia, że „Kościół mocą Ewangelii utrzymuje się w ciągłej młodości, a Duch stale go odnawia, budując i prowadząc go poprzez rozmaite dary hierarchiczne i charyzmatyczne”. Uznanie i docenienie „licznych charyzmatów, zdolnych do pobudzania i karmienia życia wiarą Ludu Bożego” jest dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem konieczne w związku z zadaniem nowej ewangelizacji.

poniedziałek, 25 lipca 2016

List Boga do człowieka

Pismo Święte jest wielowymiarowe i wielopłaszczyznowe. Jego codzienna lektura wzbogaca człowieka w różnych dziedzinach życia duchowego. Tomasz a`Kempis podkreśla, że Słowo Boże jest manną, która karmi duszę człowieka (por."O naśladowaniu Chrystusa", I,1),
zaś św. Augustyn medytację Pisma Świętego nazywa poszukiwaniem pięknych owoców ukrytych pośród gałęzi sadu (por."Wyznania", 13). „Jeśli starannie rozważać je [Słowo Boże] będziecie, możecie udoskonalić się w otrzymanej wierze (List św.Polikarpa do Filipian). Pismo Święte zatem wprowadza człowieka w sferę Boga i poddaje go Jego działaniu, otwierając ludzki umysł i serce na święte owoce.




List od wieków jest pewną formą komunikacji interpersonalnej, dzięki której człowiek przekazuje sobie różne informacje i treści. Na przestrzeni wieków zmieniały się formy i styl pisania korespondencji, lecz idea niezmiennie pozostała ta sama – przekazać coś ważnego. Wielu ludzi listy od osób drogich i kochanych trzyma, nie tylko w pamięci, ale również skrzętnie je przechowuje, i niejednokrotnie powraca do zapisanych w nich przed wielu laty słów i zdań.

sobota, 23 lipca 2016

Tylko miłość czyni cię człowiekiem - Phil Bosmans



Miłość nie jest żadnym luksusem dla uczciwego, subtelnego człowieka. Miłości nie można przyrównywać do sentymentalizmu i jałmużny. Miłość nie ma nic wspólnego z solidarnością pomiędzy rządzącymi grupami i partiami. Miłość, znaczy kochać. Kocha się ludzi, a nie systemy, partie i struktury.

Trzeba umieć kochać ludzi nie w oderwaniu od rzeczywistości, ale tych konkretnych obok ciebie. Także tego człowieka, który przychodzi do twego mieszkania na ekranie telewizora, który cierpi głód, jest uciskany, wyzyskiwany i bity.

piątek, 22 lipca 2016

4. Niezwykły Pocałunek

          Szukając zrozumienia Eucharystii, największego daru Pana Jezusa, w którym ofiarowuje nam Siebie samego, warto przejść krok po kroku całą drogę, po której On do nas biegnie. Od jakiego zatem gestu zaczyna się Eucharystia? Najczęściej dawana spontanicznie odpowiedź brzmi: Znak Krzyża. Nie jest to jednak prawdą. Najpierw ksiądz wraz z asystą, czyli wszystkimi, którzy mu towarzyszą, zmierza do Ołtarza i składa na nim pocałunek. 

wtorek, 19 lipca 2016

Boży telefon

Prawie każdy z nas nosi ze sobą telefon komórkowy. Dlaczego? Ponieważ chcemy być dostępni dla tych, którzy do nas zadzwonią i sami chcemy mieć do nich dostęp. Kiedy ktoś mówi do Ciebie: Przyjedź do mnie, ale Ty nie znasz drogi, to czasem zapraszający mówi: Zabierz telefon, kiedy będziesz się zbliżał, to Cię dokładnie pokieruję. Czy w takiej sytuacji zlekceważysz tę wskazówkę i zostawisz telefon w domu? Innym razem czekamy na bardzo ważną i pilną informację. Jeśli sprawa dotyczy naszej rodziny albo zdrowia, lub pracy, czy wyłączymy telefon? Bożym telefonem jest Pismo Święte. Przez Biblię Bóg chce przekazać nam ważne sprawy i pokierować w życiu. A przecież tak rzadko do tej Biblii zaglądamy, tak rzadko ten „Boży telefon” nosimy ze sobą. Zmieńmy to!
Bóg do Ciebie dzwoni! ODBIERZESZ ?
Odkrywaj Serce Boga w Słowach Boga 

Św. Grzegorz Wielki



 Dlaczego i jak czytać Pismo Święte - cz. 1

poniedziałek, 18 lipca 2016

Jak zmienić siebie?

 Jesteś znudzony swoim "ja"?
Chcesz coś zmienić, ale ciągle czujesz, że jeszcze nie teraz, bo DZIŚ CZUJESZ NIEMOC? Wstajesz rano, jedziesz do pracy, załatwiasz wszystkie ważne sprawy, wracasz do domu, włączasz "tylko na chwilę" telewizor, dzień się kończy... Rano następny dzień, pojutrze kolejny - tylko jakby podobny do tego sprzed roku...
TAK NIE MUSI BYĆ JUTRO RANO!

 MOŻESZ ŻYĆ NOWĄ TREŚCIĄ DNIA!  


Duchu Święty Ożywicielu, przyjdź.

niedziela, 17 lipca 2016

Nie odwracaj się ...

 
Nie odtrącaj pomocnej Ręki Jezusa
Dar Ducha Świętego uzdolni Cię do życia wiarą
On czeka na Ciebie we wspólnocie Kościoła, w Sakramentach Świętych, a zwłaszcza w sakramencie Eucharystii i Pokuty, gdzie zawsze przebacza
i leczy Twoją duszę, serce i ciało ...
Jubileusz Miłosierdzia - nie odrzucaj tej niesamowitej łaski
Jezu ufam Tobie 

<3 



 ps-kliknij w zdjęcie, by je powiększyć 
zdj. z http://tmoch.net/jupgrade/

Węgorzewo już gotowe na przyjecie pielgrzymów :)

Środa 20 lipca
  • Przybycie pielgrzymów
  • 18:00 Msza Święta na rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
Czwartek 21 lipca
  • 10:00 Gry integracyjne (Plac Wolności)
  • 12:00 Msza Święta (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 14:00 Rejs jachtami oraz warsztaty w Muzeum Kultury Ludowej
  • 21:00 Wieczór Uwielbienia (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
Piątek 22 lipca 
  • 10:00 Spotkanie w grupach
  • 12:00 Msza Święta 12:00 Msza Święta (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 14:00 Spływ kajakowy Sapiną oraz warsztaty w Muzeum Kultury Ludowej
  • 17:00 Droga Krzyżowa ulicami miasta
  • 20:00 Koncert Pro Musica Antiqua
Sobota 23 lipca
  •  Dzień wspólnoty w Ełku
Niedziela 24 lipca
  • 12:00 Msza Święta (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 20:00 Ognisko
Poniedziałek 25 lipca
  • 10:00 Msza Święta na zakończenie Światowych Dni Młodzieży
    (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 11:30 Wyjazd Pielgrzymów do Krakowa 
 

wtorek, 12 lipca 2016

Ja patrzę na Niego, On patrzy na mnie.

Kontemplacja eucharystyczna.

Co oznacza konkretnie kontemplacja eucharystyczna? Sama w sobie kontemplacja nie jest niczym innym jak umiejętnością albo darem nawiązania serdecznego kontaktu z Jezusem obecnym rzeczywiście w Hostii i przez Niego wzniesieniem się do Ojca w Duchu Świętym. To wszystko dokonuje się w możliwie największym milczeniu, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Milczenie jest umiłowanym oblubieńcem kontemplacji i strzeże jej, jak św. Józef strzegł Maryi. Kontemplować to intuicyjnie skupiać się na rzeczywistości Bożej (którą może być sam Bóg, jakiś Jego przymiot albo tajemnica życia Jezusa) i radować się jej obecnością. W medytacji przeważa poszukiwanie prawdy, w kontemplacji natomiast radowanie się Prawdą odnalezioną (tutaj „Prawda" pisana jest dużą literą, ponieważ kontemplacja zmierza zawsze do osoby, do wszystkiego, a nie tylko do części).

niedziela, 10 lipca 2016

3. Boskie Lekarstwo

          Ojcowie Kościoła, chrześcijańscy pisarze pierwszych wieków, lubili dla wyjaśnienia tajemnicy Eucharystii porównywać ją do lekarstwa. Święty Augustyn mówi w swoim kazaniu do nowo ochrzczonych, mających za chwilę w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej: "Pojmijcie, co znaczy ów wielki i Boski Sakramenty, tak wspaniałe i czyste lekarstwo".

piątek, 1 lipca 2016

2. Rozmowa


          Jednym z piękniejszych doświadczeń, jakie przyniosło mi życie w zakonie, była szczera i głęboka rozmowa ze szczególnie mi bliskimi ludźmi. To wspaniałe móc rozmawiać z przyjacielem, zwłaszcza jeżeli serca są złączone w tej samej miłości do Boga. Święty Augustyn opisuje jedną z takich urzekających chwil, którą przeżył podczas ostatniego spotkania ze swą matką: "Gdy nadszedł dzień, w którym miała odejść z tego życia, zdarzyło się, że staliśmy tylko we dwoje [...]. W odosobnieniu rozmawialiśmy jakże błogo. Zapominając o przeszłości, a wyciągając ręce ku temu, co było przed nami, wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czym będzie wieczne szczęście zbawionych. I jeszcze wyżej wstępowaliśmy, rozmyślając i mówiąc z zachwytem o Bożych dziełach. I gdy tak w żarliwej tęsknocie mówiliśmy o tej krainie niewyczerpanej obfitości, gdzie na wieki karmisz Izraela pokarmem prawdy, dotknęliśmy jej na krótkie mgnienie całym porywem serca...".