niedziela, 2 października 2016

Daj się zaprosić do poznania ...

... Boga Ojca


Serdecznie zapraszamy w poniedziałek 3.10.2016r. do parafii Matki Bożej Fatimskiej w Węgorzewie na Mszę Świętą o godzinie 18:00, po której ks. proboszcz Romuald Baingo wygłosi katechezę "Bóg Ojciec". Może to jest Bóg, którego jeszcze nie poznałeś? Może masz nieprawdziwy Jego obraz w swoim sercu? Przyjdź, daj się zaprosić do poznania ...

środa, 28 września 2016

"Jubileusz jest czasem łaski i miłosierdzia dla wszystkich, dobrych i złych, tych, którzy są zdrowi i tych, którzy cierpią." Papież Franciszek

Audiencja Generalna Papieża Franciszka 28.09.2016r.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Słowa, które Jezusa wypowiedział podczas Swej Męki znalazły swoją kulminację w przebaczeniu: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34). Nie są to tylko słowa, ponieważ stały się one konkretnym aktem w przebaczeniu oferowanym „dobremu łotrowi”. Święty Łukasz opowiada o dwóch złoczyńcach ukrzyżowanych wraz z Jezusem, którzy zwrócili się do Niego z postawami przeciwstawnymi.

wtorek, 27 września 2016

Niech Rodziny zawierzą się Pani Jasnogórskiej



Biskup Ełcki zachęca, aby wszystkie Rodziny diecezji ełckiej oddały się pod opiekę Królowej Polski. Niech uczynią to w miesiącu październiku, w dowolnie wybranym przez siebie dniu, przy okazji spotkania ewangelizacyjno-modlitewnego. Zawierzenie powinno dokonać się przed rodzinnym Obrazem Pani Jasnogórskiej.




Akt Zawierzenia Rodziny Matce Bożej Częstochowskiej Królowej Polski z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski:

OGŁOSZENIE




może pobłądziłaś i nie wiesz jak wrócić
może odszedłeś za daleko i długa droga przed Tobą
a może jesteś tu obcy ...
może nie poznałeś miłości Ojca
może nie poznałaś czułości Matki
może poobijany jesteś przez upadki
a może zniewolony ...
może nie masz już siły
może masz pytania
a może wątpliwości ...
może jesteś na marginesie
może na krawędzi

 a może na rozstaju dróg ...
" ... gdzie przydrożny Chrystus stał ..."


może to dotyczy Ciebie albo kogoś kogo znasz ?
dlatego Kościół daje Ci Czas Miłosierdzia

  Przyjdź !
  Jezusowi zawsze z Tobą po Drodze!


Wieczernik - Dom Otwarty
dla każdego, kto jeszcze nie poznał 
Miłości i Miłosierdzia Bożego

dla tych, którzy są poza Kościołem - ochrzczeni i nie ochrzczeni
dla szukających i wątpiących
dla tych, co odeszli i nie wiedzą jak wrócić
z poranionym sercem i złamanym życiem ...
dla najbardziej biednych - bo żyjących bez darów i łask Bożych
dla najbardziej cierpiących - bo żyjących w oddaleniu od Boga
dla najbardziej spragnionych - bo znajdujących się daleko od Źródła Wody Żywej
dla najbardziej głodnych - bo nie karmiących się Ciałem Jezusa Chrystusa i Słowem Bożym
dla najbardziej samotnych - bo żyjących na marginesie społeczeństwa i Kościoła
dla sierot - bo żyjących bez Boga Ojca i Matki Bożej
dla niewidomych - bo nie widzą Jezusa w swoim życiu
dla niesłyszących - bo nie słyszą Jego Głosu w swoim sercu
....

  może to dotyczy kogoś, kogo znasz ...
  powiedz jej/ jemu, że jest takie miejsce ...


z pragnienia Serca Jezusa Chrystusa dla spragnionych serc!
przyjdź i powiedz czego pragnie Twoje serce!


Wieczernik - DOM
, w którym Jezus zastawia stół dla Ciebie, w którym doświadczysz przemiany, w którym otrzymasz wiele darów i łask, w którym znajdziesz schronienie dla swojej umęczonej duszy, znajdziesz swoje miejsce w Kościele, miłość, poznanie, zrozumienie, przyjęcie, pokój, radość, prawdę, ... ,
zawsze otwarte drzwi i serca!
Dom, w którym zawsze czeka na Ciebie Twoja Matka - Najświętsza Maryja Panna, Twój Ojciec Miłosierny - Bóg Wszechmogący, Twój najlepszy Przyjaciel - Jezus Chrystus, Duch Miłości - Duch Święty.
Przy stole posługują - Apostołowie Miłości.




 ONLINE 

e-mail: wieczernik.wegorzewo@gmail.com

poniedziałek, 26 września 2016

KOMUNIKAT:

Nie będzie spotkań w Wieczerniku przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Węgorzewie. Pozostajemy online - plus taki, że nie ograniczają nas mury i teren, mamy zasięg światowy ;) Ale to nie znaczy, że nie będzie się u nas w parafii działo - też co i jak będziemy informować. Bez zmian pozostaje istota -> dlaczego Wieczernik, a teraz i online :) Niech Was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni Oblicze Swe nad Wami, niech Was obdarzy Swą łaską. Niech zwróci ku Wam Oblicze Swoje i niech Was obdarzy pokojem. (por. Lb 6, 24-26) 

czwartek, 4 sierpnia 2016

Tajemnica Eucharystii

Catalina Rivas w swojej książce „Tajemnica Mszy Świętej" pisze:
„Jest to świadectwo, które muszę i chcę dać całemu światu dla większej chwały Bożej i dla zbawienia tych, którzy chcą otworzyć serca Panu. Także po to, by wiele osób konsekrowanych Bogu na nowo roznieciło w sobie ogień miłości do Chrystusa; niektórzy z nich mają ręce posiadające władzę, by uobecniać Go w tym świecie, tak by stał się naszym pokarmem. Dla innych, aby przełamali "praktykę rutyny" w przyjmowaniu Go i na nowo ożywili w sobie zadziwienie nad codziennym spotkaniem z Miłością. I dla moich świeckich braci i sióstr na całym świecie, aby żyli wielkodusznie tym największym cudem: celebracją Eucharystii".

Film pokazuje spektakl inspirowany objawieniami Cataliny Rivas z Boliwii, wykonany przez aktorów teatru im. Józefa Węgrzyna w Ełku.

środa, 3 sierpnia 2016

Pan Jezus na podłodze

5. Znak Krzyża

          Każdy początek jest szalenie ważny. Nasze nastawienie na samym wstępie Mszy Świętej może zadecydować o tym, jak ją przeżyjemy. Pierwszy gest - pocałunek Ołtarza - wprowadza nas w atmosferę miłości. Zaraz potem pojawia się znak, który każe nam porzucić wszelkie wyobrażenia o Mszy jako pewnym religijnym obrzędzie, odprawianym wobec Wielkiej, Bezimiennej, Boskiej Mocy. Mianowicie czynimy Znak Krzyża, wypowiadając Imiona Boga. Pryska anonimowość. Stajemy bowiem w Obliczu kochającego nas Ojca, który daje nam się poznać i pokochać przez Swego Syna, a miłość i poznanie jest możliwe dzięki zamieszkującemu w nas Duchowi. A zatem już nie tylko miłość,a le miłość do Boga, którego znamy z Imienia.

niedziela, 31 lipca 2016

ŚDM. Przemówienie Ojca Świętego podczas czuwania w ramach Światowego Dnia Młodzieży. Kraków, Campus Misericordiae, 30 lipca 2016 r.

"On, który jest Prawdą, zaprasza ciebie do porzucenia dróg separacji, podziału, bezsensu. Czy pójdziesz? Czy pójdziesz?"

Drodzy młodzi, dobry wieczór

Wspaniale jest być z wami na tym czuwaniu modlitewnym.

Na zakończenie swego odważnego i poruszającego świadectwa Rand o coś nas poprosiła. Powiedziała nam: „Proszę was bardzo, byście modlili się za moją kochaną ojczyznę”. Historia naznaczona wojną, cierpieniem, utratą, kończąca się prośbą o modlitwę. Czy jest coś lepszego niż rozpoczęcie naszego czuwania od modlitwy?

sobota, 30 lipca 2016

ŚDM. Papież Franciszek: gdzie jest Bóg? - przemówienie Papieża podczas Drogi Krzyżowej na Błoniach, 29.07.2016r.




Słowo Ojca Świętego podczas Drogi Krzyżowej na Błoniach, Tekst wygłoszony, nieautoryzowany: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; Byłem spragniony, a daliście Mi pić; Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; Byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; Byłem chory, a odwiedziliście Mnie, Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25, 35-36).

 
Te słowa Jezusa wychodzą naprzeciw pytaniu, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach: „Gdzie jest Bóg?”. Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, jeśli są ludzie głodni, spragnieni, bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? Gdzie jest Bóg, gdy niewinni ludzie umierają z powodu przemocy, terroryzmu, wojen? Gdzie jest Bóg, kiedy bezlitosne choroby zrywają więzy życia i miłości? Albo, gdy dzieci są wyzyskiwane, poniżane i kiedy także one cierpią z powodu poważnych patologii? Gdzie jest Bóg w obliczu niepokoju wątpiących i dusz strapionych?


ŚDM. Homilia Papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, 30.07.2016r.

"życie Jego najbliższych uczniów, do których grona jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności"

Fragment Ewangelii, który wysłuchaliśmy (por. J 29, 19-31), mówi nam o miejscu, o uczniu i o Księdze.

Miejscem jest to, gdzie przebywali uczniowie w wieczór Wielkanocny: o nim powiedziane jest jedynie, że drzwi były zamknięte (w. 19). Osiem dni później uczniowie przebywali jeszcze w tym domu, a drzwi nadal były zamknięte (w. 26). Jezus wchodzi do niego, staje pośrodku i przynosi Swój pokój, Ducha Świętego i odpuszczenie grzechów: jednym słowem, miłosierdzie Boga. W tym zamkniętym miejscu silnie rozbrzmiewa zachęta, jaką Jezus kieruje do swoich uczniów: „Jak ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (w. 21).

piątek, 29 lipca 2016

Najważniejsza jest MIŁOŚĆ

Podstawowym owocem Ducha Świętego jest miłość. Na niej opierają się wszystkie pozostałe. Jak promień białego światła, przechodząc przez pryzmat, rozszczepia się na promienie o różnych barwach, tak owoc Ducha – miłość, rozszczepia się w sercu człowieka na różne owoce. Miłość jest ponad wszelką władzą i wszelkimi darami. Miłość jest czymś więcej niż tylko uczuciem, o czym możemy usłyszeć najczęściej we współczesnym świecie. Miłość jest Bożym objawieniem i chwałą. To ona sprawiła, że Jezus narodził się z przeczystej Dziewicy, aby potem nas zbawić.



ŚDM. Papież do młodych na Błoniach 28.07.2016r. - tekst przemówienia

fot.PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Drodzy młodzi, dzień dobry,

Wreszcie się spotykamy! Dziękuję za to gorące powitanie! Dziękuję kardynałowi Dziwiszowi, biskupom, kapłanom, zakonnikom, seminarzystom i wszystkim, którzy wam towarzyszą. Dziękuję tym, którzy umożliwili naszą dzisiaj obecność w tym miejscu, którzy się zaangażowali, abyśmy mogli przeżywać to święto wiary.

W ojczystej ziemi św. Jana Pawła II chciałbym mu podziękować za to, że wymarzył i dał impuls do tych spotkań. Towarzyszy nam on z nieba, gdy widzimy wielu młodych ludzi z tak różnych narodów, kultur, języków, przybyłych jedynie z jednego powodu: aby świętować żywą obecność Jezusa pośród nas. A stwierdzenie, że On żyje oznacza chęć ponowienia naszego pragnienia pójścia za Nim, naszego pragnienia, by żyć żarliwie naśladowaniem Chrystusa. Czy jest jakaś lepsza okazja, by odnowić naszą przyjaźń z Jezusem, niż umocnienie przyjaźni między wami! Czy istnieje jakiś lepszy sposób umocnienia naszej przyjaźni z Jezusem, niż dzielenie jej z innymi! Czyż jest lepszy sposób, by doświadczyć radości Ewangelii, niż chęć "zarażenia" Jego Dobrą Nowiną w wielu sytuacjach bolesnych i trudnych!

czwartek, 28 lipca 2016

Homilia papieża z Jasnej Góry

Tekst homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka 
na Jasnej Górze 28.07.2016r.

Fot. PAP/Paweł Supernak


Z czytań tej liturgii wyłania się Boża myśli, która przechodzi przez ludzką historię i tworzy historię zbawienia.

Apostoł Paweł mówi nam o wspaniałym planie Bożym: „Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty” (Ga 4, 4). Jednak historia nam mówi, że kiedy nadeszła owa „pełnia czasu”, czyli kiedy Bóg stał się człowiekiem, ludzkość nie była szczególnie dobrze nastawiona, nie był to też okres stabilności i pokoju: nie było „złotego wieku”. Scena tego świata nie zasłużyła sobie zatem na przyjście Boga, a wręcz „swoi Go nie przyjęli” (J 1, 11). Pełnia czasu była zatem darem łaski: Bóg wypełnił nasz czas obfitością swego miłosierdzia, jedynie z miłości zainaugurował pełnię czasu.

Hierarchia Kościoła a ruchy charyzmatyczne

O relacji między darami hierarchicznymi a charyzmatycznymi dla życia i misji Kościoła traktuje list Kongregacji Nauki Wiary do biskupów Kościoła katolickiego.

Jędrzej Rams /Foto Gość
Dokument, zatytułowany „Iuvenescit Ecclesia”, przedstawia m.in. kryteria rozeznawania darów charyzmatycznych w Kościele i „form prawnych uznawania nowych form eklezjalnych” z nimi związanych.

Autorzy listu wychodzą od stwierdzenia, że „Kościół mocą Ewangelii utrzymuje się w ciągłej młodości, a Duch stale go odnawia, budując i prowadząc go poprzez rozmaite dary hierarchiczne i charyzmatyczne”. Uznanie i docenienie „licznych charyzmatów, zdolnych do pobudzania i karmienia życia wiarą Ludu Bożego” jest dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem konieczne w związku z zadaniem nowej ewangelizacji.

poniedziałek, 25 lipca 2016

List Boga do człowieka

Pismo Święte jest wielowymiarowe i wielopłaszczyznowe. Jego codzienna lektura wzbogaca człowieka w różnych dziedzinach życia duchowego. Tomasz a`Kempis podkreśla, że Słowo Boże jest manną, która karmi duszę człowieka (por."O naśladowaniu Chrystusa", I,1),
zaś św. Augustyn medytację Pisma Świętego nazywa poszukiwaniem pięknych owoców ukrytych pośród gałęzi sadu (por."Wyznania", 13). „Jeśli starannie rozważać je [Słowo Boże] będziecie, możecie udoskonalić się w otrzymanej wierze (List św.Polikarpa do Filipian). Pismo Święte zatem wprowadza człowieka w sferę Boga i poddaje go Jego działaniu, otwierając ludzki umysł i serce na święte owoce.




List od wieków jest pewną formą komunikacji interpersonalnej, dzięki której człowiek przekazuje sobie różne informacje i treści. Na przestrzeni wieków zmieniały się formy i styl pisania korespondencji, lecz idea niezmiennie pozostała ta sama – przekazać coś ważnego. Wielu ludzi listy od osób drogich i kochanych trzyma, nie tylko w pamięci, ale również skrzętnie je przechowuje, i niejednokrotnie powraca do zapisanych w nich przed wielu laty słów i zdań.

sobota, 23 lipca 2016

Tylko miłość czyni cię człowiekiem - Phil Bosmans



Miłość nie jest żadnym luksusem dla uczciwego, subtelnego człowieka. Miłości nie można przyrównywać do sentymentalizmu i jałmużny. Miłość nie ma nic wspólnego z solidarnością pomiędzy rządzącymi grupami i partiami. Miłość, znaczy kochać. Kocha się ludzi, a nie systemy, partie i struktury.

Trzeba umieć kochać ludzi nie w oderwaniu od rzeczywistości, ale tych konkretnych obok ciebie. Także tego człowieka, który przychodzi do twego mieszkania na ekranie telewizora, który cierpi głód, jest uciskany, wyzyskiwany i bity.

piątek, 22 lipca 2016

4. Niezwykły Pocałunek

          Szukając zrozumienia Eucharystii, największego daru Pana Jezusa, w którym ofiarowuje nam Siebie samego, warto przejść krok po kroku całą drogę, po której On do nas biegnie. Od jakiego zatem gestu zaczyna się Eucharystia? Najczęściej dawana spontanicznie odpowiedź brzmi: Znak Krzyża. Nie jest to jednak prawdą. Najpierw ksiądz wraz z asystą, czyli wszystkimi, którzy mu towarzyszą, zmierza do Ołtarza i składa na nim pocałunek. 

wtorek, 19 lipca 2016

Boży telefon

Prawie każdy z nas nosi ze sobą telefon komórkowy. Dlaczego? Ponieważ chcemy być dostępni dla tych, którzy do nas zadzwonią i sami chcemy mieć do nich dostęp. Kiedy ktoś mówi do Ciebie: Przyjedź do mnie, ale Ty nie znasz drogi, to czasem zapraszający mówi: Zabierz telefon, kiedy będziesz się zbliżał, to Cię dokładnie pokieruję. Czy w takiej sytuacji zlekceważysz tę wskazówkę i zostawisz telefon w domu? Innym razem czekamy na bardzo ważną i pilną informację. Jeśli sprawa dotyczy naszej rodziny albo zdrowia, lub pracy, czy wyłączymy telefon? Bożym telefonem jest Pismo Święte. Przez Biblię Bóg chce przekazać nam ważne sprawy i pokierować w życiu. A przecież tak rzadko do tej Biblii zaglądamy, tak rzadko ten „Boży telefon” nosimy ze sobą. Zmieńmy to!
Bóg do Ciebie dzwoni! ODBIERZESZ ?
Odkrywaj Serce Boga w Słowach Boga 

Św. Grzegorz Wielki



 Dlaczego i jak czytać Pismo Święte - cz. 1

poniedziałek, 18 lipca 2016

Jak zmienić siebie?

 Jesteś znudzony swoim "ja"?
Chcesz coś zmienić, ale ciągle czujesz, że jeszcze nie teraz, bo DZIŚ CZUJESZ NIEMOC? Wstajesz rano, jedziesz do pracy, załatwiasz wszystkie ważne sprawy, wracasz do domu, włączasz "tylko na chwilę" telewizor, dzień się kończy... Rano następny dzień, pojutrze kolejny - tylko jakby podobny do tego sprzed roku...
TAK NIE MUSI BYĆ JUTRO RANO!

 MOŻESZ ŻYĆ NOWĄ TREŚCIĄ DNIA!  


Duchu Święty Ożywicielu, przyjdź.

niedziela, 17 lipca 2016

Nie odwracaj się ...

 
Nie odtrącaj pomocnej Ręki Jezusa
Dar Ducha Świętego uzdolni Cię do życia wiarą
On czeka na Ciebie we wspólnocie Kościoła, w Sakramentach Świętych, a zwłaszcza w sakramencie Eucharystii i Pokuty, gdzie zawsze przebacza
i leczy Twoją duszę, serce i ciało ...
Jubileusz Miłosierdzia - nie odrzucaj tej niesamowitej łaski
Jezu ufam Tobie 

<3 



 ps-kliknij w zdjęcie, by je powiększyć 
zdj. z http://tmoch.net/jupgrade/

Węgorzewo już gotowe na przyjecie pielgrzymów :)

Środa 20 lipca
  • Przybycie pielgrzymów
  • 18:00 Msza Święta na rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
Czwartek 21 lipca
  • 10:00 Gry integracyjne (Plac Wolności)
  • 12:00 Msza Święta (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 14:00 Rejs jachtami oraz warsztaty w Muzeum Kultury Ludowej
  • 21:00 Wieczór Uwielbienia (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
Piątek 22 lipca 
  • 10:00 Spotkanie w grupach
  • 12:00 Msza Święta 12:00 Msza Święta (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 14:00 Spływ kajakowy Sapiną oraz warsztaty w Muzeum Kultury Ludowej
  • 17:00 Droga Krzyżowa ulicami miasta
  • 20:00 Koncert Pro Musica Antiqua
Sobota 23 lipca
  •  Dzień wspólnoty w Ełku
Niedziela 24 lipca
  • 12:00 Msza Święta (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 20:00 Ognisko
Poniedziałek 25 lipca
  • 10:00 Msza Święta na zakończenie Światowych Dni Młodzieży
    (kościół pw św. Ap. Piotra i Pawła)
  • 11:30 Wyjazd Pielgrzymów do Krakowa 
 

wtorek, 12 lipca 2016

Ja patrzę na Niego, On patrzy na mnie.

Kontemplacja eucharystyczna.

Co oznacza konkretnie kontemplacja eucharystyczna? Sama w sobie kontemplacja nie jest niczym innym jak umiejętnością albo darem nawiązania serdecznego kontaktu z Jezusem obecnym rzeczywiście w Hostii i przez Niego wzniesieniem się do Ojca w Duchu Świętym. To wszystko dokonuje się w możliwie największym milczeniu, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Milczenie jest umiłowanym oblubieńcem kontemplacji i strzeże jej, jak św. Józef strzegł Maryi. Kontemplować to intuicyjnie skupiać się na rzeczywistości Bożej (którą może być sam Bóg, jakiś Jego przymiot albo tajemnica życia Jezusa) i radować się jej obecnością. W medytacji przeważa poszukiwanie prawdy, w kontemplacji natomiast radowanie się Prawdą odnalezioną (tutaj „Prawda" pisana jest dużą literą, ponieważ kontemplacja zmierza zawsze do osoby, do wszystkiego, a nie tylko do części).

niedziela, 10 lipca 2016

3. Boskie Lekarstwo

          Ojcowie Kościoła, chrześcijańscy pisarze pierwszych wieków, lubili dla wyjaśnienia tajemnicy Eucharystii porównywać ją do lekarstwa. Święty Augustyn mówi w swoim kazaniu do nowo ochrzczonych, mających za chwilę w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej: "Pojmijcie, co znaczy ów wielki i Boski Sakramenty, tak wspaniałe i czyste lekarstwo".

piątek, 1 lipca 2016

2. Rozmowa


          Jednym z piękniejszych doświadczeń, jakie przyniosło mi życie w zakonie, była szczera i głęboka rozmowa ze szczególnie mi bliskimi ludźmi. To wspaniałe móc rozmawiać z przyjacielem, zwłaszcza jeżeli serca są złączone w tej samej miłości do Boga. Święty Augustyn opisuje jedną z takich urzekających chwil, którą przeżył podczas ostatniego spotkania ze swą matką: "Gdy nadszedł dzień, w którym miała odejść z tego życia, zdarzyło się, że staliśmy tylko we dwoje [...]. W odosobnieniu rozmawialiśmy jakże błogo. Zapominając o przeszłości, a wyciągając ręce ku temu, co było przed nami, wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czym będzie wieczne szczęście zbawionych. I jeszcze wyżej wstępowaliśmy, rozmyślając i mówiąc z zachwytem o Bożych dziełach. I gdy tak w żarliwej tęsknocie mówiliśmy o tej krainie niewyczerpanej obfitości, gdzie na wieki karmisz Izraela pokarmem prawdy, dotknęliśmy jej na krótkie mgnienie całym porywem serca...".

środa, 29 czerwca 2016

Prawdziwe braterstwo - św. Piotr i św. Paweł

29 czerwca - uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, głównych patronów Kościoła rzymskiego. W tym świątecznym dniu liturgia wschodnia modli się następującymi słowami:

«Chwała niech będzie Piotrowi i Pawłowi – tym dwom wielkim światłom Kościoła; świecą oni na firmamencie wiary».

Chociaż byli tak różni w sposobie zachowania i postępowania, to jednak Kościół czci ich w jednej uroczystości.

wtorek, 28 czerwca 2016

Acedia - specyficzne lenistwo


Złemu duchowi chodzi tylko o jedno: aby wyeliminować nas skutecznie z walki duchowej. Z walki o lepsze jutro, o lepsze relacje, o nasze własne lepsze człowieczeństwo. W tej bezpardonowej walce stosuje proste, acz skuteczne narzędzie: zniechęcenie. Czy jest na nie jakieś lekarstwo?
Zwycięzcy to przegrani, którzy powstali
i spróbowali o jeden raz więcej.
Dennis DeYoung

niedziela, 26 czerwca 2016

W relacji z Bogiem doświadczamy niezwykłej wolności


Wyjdźcie na wolność! – to wołanie Boga skierowane do każdego z nas i jednocześnie do nas wszystkich. Księga Izajasza, czasem zwana „ewangelią Starego Testamentu”, zwłaszcza w swojej drugiej części jest wielkim orędziem o wyzwoleniu Izraela z niewoli. Bóg bardzo pragnie wyzwolenia człowieka. Człowiek także pragnie wolności. Jednak rozumienie wolności przez człowieka jest zupełnie odmienne niż to, co pragnie człowiekowi dać Bóg. W raju człowiek w imię wolności okazał Bogu nieposłuszeństwo! Do dzisiaj ponosimy konsekwencje tego wyboru. Potem przez wieki powtarzały się próby realizacji własnego wyobrażenia o wolności i to zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Zazwyczaj człowiekowi wydaje się, że wolność polega na możliwości robienia tego, co chce. Takie rozumienie wolności oferuje się nam dzisiaj. Pomijając fakt, że jest to pozorne, bo naprawdę nie możemy robić tego, co byśmy chcieli, choćby z tego powodu, że nie pozwalają nam na to warunki, to takie pojęcie wolności bardzo odpowiada tym, którzy umieją sprytnie manipulować ludzkimi pragnieniami, co dzisiaj robi się powszechnie. Możliwość robienia tego, co się chce, bez rozumienia prawdziwej wartości tego, co człowiek robi, nie jest wolnością, ale swobodą, która może prowadzić do tragedii. Życie rządzi się bardzo wyraźnymi prawami. Jeżeli w imię swobody człowiek je przekracza, prowadzi to do niszczenia życia. O wolności można mówić dopiero wówczas, gdy pojawia się wybór wartości, która buduje życie. Takiego wyboru dokonuje się wobec pokusy zaspokojenia swoich pragnień, które w istocie życie niszczą. Wolność, jak napisał do młodzieży Jan Paweł II, to zdolność wyboru prawdziwego dobra.

sobota, 25 czerwca 2016

Strój - wyrazem czasów w jakich żyjemy?




To nie jest tak do końca że strój jest wyrazem czasów w których żyjemy.
Skromność w ubiorze to nie moda tylko cnota. Noszenie przez kobiety spodni identycznych z męskimi to wynalazek komunizmu oraz rewolucji lat 60. Był to czas "odnowy". Czas nowych wynalazków. Czas postępu i liberalizacji życia. Machina została wprawiona w ruch. Wydawało się, że jest to dobra i wspaniała rzecz, ale... ktoś zapomniał o hamulcach.
Wkrótce "odnowa" zapomniała o tradycji, "pomysłowość" o umiarkowaniu, "postęp" o mądrości, a "liberalizacja" o prawie. O Prawie Bożym!

1. Randka z Ukochanym

          Zakochani mają bliskie ich sercu miejsca i pory spotkań, do których lubią powracać i wspólnie tam przebywać. Czasami jest to ławka w parku, na której chłopak po raz pierwszy odważył się wziąć dziewczynę za rękę, albo stolik w przemiłej kawiarence, który był świadkiem pierwszych miłosnych zwierzeń. Niektóre pary świętują swoją rocznicę ślubu tam, gdzie kilkanaście lat temu jedno poprosiło drugie o rękę. 

          Podobnie ma się rzecz w naszej miłości z Panem Bogiem. On również lubi zapraszać tych, którzy oddają Mu swoje serca, w określone miejsca szczególnego rodzaju. Takim miejscem, gdzie Bóg nas zaprasza na randkę, jest Msza Święta.

wtorek, 21 czerwca 2016

Oto osiem dowodów na istnienie Boga - niepodważalnych!

Istnienie Boga to nie wymysł ludzkiego rozumu. Nasz Stwórca istnieje naprawdę. Wszystko, co nas otacza, mówi nam o Bogu: kosmos, jego piękno i ład, a także najgłębsze pragnienia i tęsknoty człowieka.



środa, 15 czerwca 2016

Ubiór godny a nie swobodny! Czyli jak ubrać się do kościoła


Człowiek kulturalny zdaje sobie sprawę z faktu, że w świecie, w którym żyjemy, obowiązuje pewna kultura ubioru. Inaczej ubieramy się na wesele czy inne uroczystości rodzinne, a inaczej np. na zakupy. Są nawet restauracje, do których nie wpuszczą nas bez garnituru czy tzw. eleganckiego stroju wieczorowego. Wiemy, jak się ubrać na spektakl teatralny, a jak na kawę do sąsiadów. Tej wiedzy jednak zdaje się nam brakować, kiedy wybieramy się do kościoła.



środa, 25 maja 2016

Pozdrowienie błogosławionej Maryi Dziewicy

Bądź pozdrowiona, Pani, święta Królowo,
święta Boża Rodzicielko, Maryjo,
która jesteś Dziewicą, uczynioną Kościołem
i wybraną przez najświętszego Ojca z nieba,
Ciebie On uświęcił z najświętszym,
umiłowanym Synem swoim
i Duchem Świętym, Pocieszycielem,
w Tobie była i jest
wszelka pełnia łaski
i wszelkie dobro.
Bądź pozdrowiona, Pałacu Jego,
Bądź pozdrowiona, Przybytku Jego,
Bądź pozdrowiona, Domu Jego.
Bądź pozdrowiona, Szato Jego,
Bądź pozdrowiona, Służebnico Jego,
Bądź pozdrowiona, Matko Jego.
I wy wszystkie święte cnoty,
które Duch Święty
swą łaską i oświeceniem
wlewa w serca wiernych,
abyście z niewiernych
uczyniły wiernych Bogu.


(św. Franciszek z Asyżu)

Modlitwa o uzdrowienie osób dręczonych złymi myślami


Przyjdź, Duchu Święty, Który jesteś Bożą pieczęcią na moim sercu.
Zobacz, jak często dręczą mnie złe myśli.
Uwolnij mnie od tych obciążających doświadczeń.
Uzdrów mój rozum, moją pamięć i wyobraźnię.
Wzmocnij moją wolę.
Otwieraj mnie na innych.
Napełniaj mnie Bożym pokojem i radością życia.
Wlej w moje serce nadzieję.
Naucz mnie cierpliwości do siebie.
Pomóż mi jak najczęściej karmić się Słowem Bożym i Eucharystią.
Amen.


sobota, 21 maja 2016

Wiara - to działa

"Wielu ludzi mówi, że nie wie jak Pan Bóg działa, to religia jest podejrzana, a ja z niej nie korzystam. A czy rozumiesz jak działa komputer?" Zobacz, dlaczego ks. Piotr Pawlukiewcz uważa, że wiary nie trzeba rozumieć.



poniedziałek, 16 maja 2016

Życie Maryi - musical

Niezwykłe przedstawienie w wykonaniu zespołu Guadelupe oraz Wspólnoty Najświętszego Imienia Jezus ukazujące w kilku scenach życie Matki Bożej i Pana Jezusa od Zwiastowania do Zesłania Ducha Świętego.

Nie bójcie się Ducha Świętego! - o. Raniero Cantalamessa

"Pan przemówił do mnie. Po tej modlitwie wszystko się zmieniło" - mówi kaznodzieja domu papieskiego, o. Raniero Cantalamessa. Zobacz, jak Duch Święty może zmienić twoje życie.


niedziela, 15 maja 2016

Duch Święty


Tuż przed wniebowstąpieniem Pan Jezus powiedział do uczniów:Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego. Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka.(Łk 24, 46 49).

Wypowiedź Jezusa lepiej oddaje tekst grecki. Dosłownie Pan Jezus mówi:

"aż wdziejecie na siebie z wysokości moc".

Aby uczniowie mogli być świadkami tego, czyli odpuszczenia grzechów i oczywiście nawróceń, potrzebować będą mocy; ubrani w moc i obietnicę Ojca. O obietnicy Ojca Pan Jezus mówił już uczniom wcześniej:"Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was. On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie"(J 16, 7 8). Obiecanym przez Boga Ojca jest Pocieszyciel, czyli Duch Święty.

piątek, 13 maja 2016

13 maja - Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, wspomnienie

Trójka dzieci z Fatimy: Hiacynta, Franciszek i Łucja
W 1916 r. w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju. Miał on przygotować dzieci na przyjście Maryi.
Pierwsze objawienie Matki Najświętszej dokonało się 13 maja 1917 r. Cudowna Pani powiedziała dzieciom: "Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata". Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, by Maryja była bardziej znana i kochana, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Trzecie objawienie z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i zawierało prośbę o odmawianie różańca.

środa, 11 maja 2016

Uwielbienie - lek na nieskuteczne prośby

"Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, 
starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz."(Jk 4, 3)

Dla wielu katolików modlitwa uwielbienia pozostaje wciąż nieodkryta. Najpopularniejszą i często jedyną – lub prawie jedyną – praktykowaną formą rozmowy z Panem Bogiem pozostaje modlitwa prośby – od święta przeplatana dziękczynieniem.
Katechizm przypomina nam, że
„uwielbienie jest tą formą modlitwy, w której człowiek najbardziej bezpośrednio uznaje, iż Bóg jest Bogiem. Wysławia Go dla Niego samego, oddaje Mu chwałę nie ze względu na to, co On czyni, ale dlatego że ON JEST” (KKK 2639). 
   Innymi słowy, uwielbienie jest najbardziej bezinteresowną formą modlitwy.   

wtorek, 3 maja 2016

Noc cudów

O pełnych ironii gimnazjalistach, rozłożonych na łopatki przez Ducha Świętego, z Witkiem Wilkiem rozmawia Marcin Jakimowicz
Marcin Jakimowicz: Wiesz, że z tysiąca opowieści o cudach, które były Twoim udziałem, nie dotykają mnie nawet te wszystkie wskrzeszenia czy uzdrowienia, ale to, że nawróciła się cała klasa gimnazjum?
Witek Wilk: I to jaka klasa…
 ROMAN KOSZOWSKI /FOTO GOŚĆ
Strach się bać?
Gorzej. (śmiech) Poprzednia wychowawczyni klasy I B (nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem) po pół roku pracy załamała się i zrezygnowała z... zawodu. Szkoła prywatna. Katolicka. Działająca wedle zasady: „Płacę i wymagam”. To była strasznie trudna klasa z bardzo bogatymi dziećmi.
Co to znaczy „bardzo bogatymi”?
Obrzydliwie bogatymi. Ich rodzice mieli nie tylko potężne wille czy baseny zasłaniane trawą, ale i własne helikoptery, prywatne ogrody zoologiczne. Te dzieciaki miały wszystko. I myślały, że wolno im wszystko. Miały własne quady, potężne tory crossowe, które dostawały w prezencie na 14. urodziny

poniedziałek, 2 maja 2016

„Zdrowaś Maryjo” - czy wiesz, co mówisz?

Aby ktoś stał się dla nas bliski, musimy z nim nieraz spędzić dużo czasu, często się z nim spotykać, w różnych sytuacjach go poznawać. Matka Boża w Fatimie podczas jednego z objawień wypowiedziała do Łucji, Franciszka i Hiacynty słowa:
„Jezus pragnie, abym była więcej znana i kochana”. 
Ci, którzy Ją poznali, pokochali, Jej zawierzyli, dziś należą do grona świętych i błogosławionych.
  • Czy ja chcę Ją poznawać?
Tak jak nasza mama ziemska troszczy się i opiekuje nami, gdy jesteśmy mali, uczy nas chodzić i właściwie wszystkiego, co potrzebne, byśmy stawali się coraz bardziej samodzielni - tak Matka Boża jest najlepszą przewodniczką w wierze, nauczycielką modlitwy i kontaktu z Bogiem.

By w pełni korzystać z Jej pomocy, trzeba podobnie jak dziecko, które gdy coś się stanie, biegnie do mamy – często biec do Niej, Jej opowiadać swoje życie, Jej zawierzać, Ją prosić o pomoc i jak Ona słuchać, czego oczekuje od nas Pan.

Codziennie, może nawet kilka razy w ciągu dnia, wymawiamy słowa modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. Czy jednak znamy tę modlitwę? Czy wypowiadając ją, wiemy, co mówimy? Czy nie traktujemy czasem „zdrowasiek” jak przycisku w automacie?
Aby tak nie było, przypomnimy kilka ważnych uwag o tej modlitwie.

niedziela, 1 maja 2016

OBJAWY I PRZYCZYNY ZNIEWOLEŃ DUCHOWYCH

Na stronach Ewangelii wielokrotnie znajdujemy wzmianki o uwalnianiu przez Jezusa ludzi opętanych przez złego ducha. Św. Mateusz w sumarium o działalności Jezusa w Galilei pisze: Przynoszono więc do Niego wszystkich cierpiących, których dręczyły rozmaite choroby i dolegliwości, opętanych, epileptyków i paralityków, a On ich uzdrawiał (Mt 4,24b). 

Ewangeliści oraz pisarze pierwotnego Kościoła wszelki wyraźny wpływ złego ducha na człowieka nazywali opętaniem, w teologii współczesnej odróżnia się opętanie od zniewoleń duchowych. Opętanie zachodzi wtedy, kiedy zły duch zamieszkuje w człowieku i posługuje się nim jak narzędziem, natomiast zniewolenie polega na „zewnętrznym” atakowaniu człowieka. Zniewolenie zdarza się o wiele częściej niż opętanie, a oba te przypadki – w naszym polskim społeczeństwie – w związku z szerzeniem się ateizmu, satanizmu i leczeniem metodami niekonwencjonalnymi, zdarzają się o wiele częściej niż w niedalekiej przeszłości. Dlatego temat ten stał się bardzo aktualny. 

w zawieszeniu ...

Kochani!
Ksiądz proboszcz Jacek Grucela - administrator naszej parafii Matki Bożej Fatimskiej w Węgorzewie - nie zdecydował się kontynuować spotkań w Wieczerniku - ostatniego dzieła śp. ks. Krzysztofa Świętonia.
Decyzję co do dalszych losów Wieczernika pozostawił nowemu proboszczowi.
W związku z tym spotkania zostały zawieszone - więcej o tym co z nami będzie dalej prawdopodobnie na początku wakacji. Ale pozostajemy w kontakcie mailowo wieczernik.wegorzewo@gmail.com  - razem możemy więcej :)
Powierzamy Waszej modlitwie całe dzieło, które kryje się pod nazwą Wieczernik oraz ks. proboszcza Jacka i ks. Macieja, a także nowego proboszcza.



Miłość buduje mosty a nie mury


wtorek, 26 kwietnia 2016

Słabość miłości Boga wobec zagubionych radością miłosierdzia

fot. sxc.hu
Radością Boga jest odnalezienie owcy zagubionej, bo ma On "słabość miłości" wobec zagubionych – powiedział papież Franciszek podczas porannej Mszy świętej w Domu Świętej Marty. (11.07.2013r.)

Komentując przypowieści o owcy zagubionej i zgubionej monecie (Łk 15,1-10) Papież zwrócił uwagę, że postawa uczonych w Piśmie i faryzeuszów, zgorszonych postępowaniem Jezusa i szemrających przeciwko Niemu, jest muzyką hipokryzji. Dodał, że chodzi o zgorszenie tym, że jada z celnikami i grzesznikami, w ich mniemaniu profanacją urzędu proroka, przez zbliżenie się do ludzi nie cieszących się w ówczesnym społeczeństwie szacunkiem. Pan Jezus odpowiada na tę postawę radosną przypowieścią, używając trzy razy słowa "radość", a dwa razy "cieszcie się":

piątek, 22 kwietnia 2016

OD ZŁUDZENIA DO PRAWDY

 "Trafiona przez piorun 
 stałam u bram Nieba i piekła..." 

 Osobiste świadectwo pani dr Glorii Polo 
 wygłoszone w kościele w Caracas, 
 w Wenezueli, 5 maja 2005 

Ja, Gloria Constanza Polo Ortiz, informuję wszystkich zainteresowanych, że nie sprzedaję, nie pożyczam, nie rozdaję materiałów, dokumentów, książek, kaset magnetofonowych i VHS, które dotyczą mojego wypadku albo w których moje świadectwo jest przedrukowane czy nagrane.
Wszystko, co dzieje się wokół mojej osoby, nie jest moją zasługą ani moją własnością, lecz wielkim darem naszego Dobrego Boga, który jak czuły Ojciec nieustannie nas szuka i czeka na nas, na wszystkich ludzi w tym stworzonym przez Niego świecie.
Ponadto podaję do wiadomości i informuję wszystkich zainteresowanych, że od książek, kaset magnetofonowych i VHS, płyt CD, DVD i pozostałych materiałów, które są w obiegu, nie pobieram żadnego honorarium,wynagrodzenia czy prowizji.
Materiały, które za moją zgodą są w obiegu, nie mogą być sprzedawane, lecz rozpowszechniane dzięki wsparciu oraz dobroci odpowiedzialnych za to i powołanych przez Pana wolontariuszy – bezpłatnie lub za rekompensatą powstałych kosztów.

*
Przekład hiszpańskojęzycznego pisma kierownika duchowego pani dr Glorii Polo:


Archidiecezja Bogota Wikariat Biskupi św. Piotra
Parafia Świętego Krzyża 

Bogota, 13 listopada 2007
Do wszystkich zainteresowanych:
Pismem tym potwierdzam, że pani Gloria Polo jest osobą umocnioną w wierze, osobą która zawsze udzielała się na rzecz Kościoła Katolickiego, ewangelizując ludzi poprzez swoje osobiste świadectwo wiary, dotyczące jej życia.
Pani Polo odznacza się sprawdzoną cnotą i w ciągu tych ośmiu lat, w czasie których towarzyszyłem jej jako kierownik duchowy, zawsze wyróżniała się głębokim życiem modlitewnym i oddaniem Jezusowi Chrystusowi.
W szczególności chcę podkreślić jej pobożność, prawość, świątobliwe życie oraz przejrzystość w głoszeniu Ewangelii Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
Zaświadczam o jej cennym wkładzie w ewangelizację w Kolumbii, jak i za granicą. Działa zawsze pod okiem kierownika duchowego, posłuszna wobec Urzędu Nauczycielskiego i zgodnie z wiarą Kościoła Katolickiego.

Ksiądz Wilson Alexander Mora G. Proboszcz, Calle 143, Nr. 65 – 57, Casa Blanca Norte, Telefon: 682 53 68 Bogotá D.C.

środa, 20 kwietnia 2016

Modlitwa do Chrystusa Światłości


Prowadź mnie, Światło, Swą błogą opieką,Światło odwieczne!Noc mroczna,
Dom mój tak bardzo daleko,
Więc Ty mnie prowadź.
Nie proszę rajów odległych widoku,
Starczy promyczek dla jednego kroku.
Nie zawsze tak się modliłem jak teraz, Światło odwieczne.
Sam chciałem widzieć, sam chciałem wybierać swą własną drogę.
Pomimo trwogi łaknąłem barw świata, Ufny w swą siłę.
Przebacz tamte lata.

Tyś zawsze trwało, gdym przez głuchą ciemność,
Przez bór, pustynię błąkał się dumny.
O, czuwaj nade mną, aż ta noc przeminie,
Aż świt odsłoni te drogie postaci,
Którem ukochał niegdyś, którem stracił.

bł. kard. John Henry Newman

Miłość braterska

«Przypomina mi to słowa Martina Luthera Kinga, kiedy podkreślał decyzję braterskiej miłości, nawet pośród najgorszych prześladowań i upokorzeń: „Osoba, która cię nienawidzi najbardziej, ma w sobie jakieś dobro. Także naród, który was nienawidzi najbardziej, ma w sobie jakieś dobro. Także rasa, która was nienawidzi najbardziej, ma w sobie jakieś dobro. A gdy dojdziesz do tego, że spojrzysz w oblicze każdego człowieka i widzisz głęboko w nim to, co religia nazywa «obrazem Boga», to zaczynasz go kochać mimo wszystko. Bez względu na to, co robi, widzisz w nim obraz Boga. Istnieje element dobra, którego nigdy nie można się wyzbyć. [...] Inny sposób miłowania nieprzyjaciół pojawia się wówczas, gdy nadarzy się okazja, aby pokonać wroga, a jest to czas, kiedy nie wolno tobie tego uczynić. [...] Kiedy wzniesiesz się do poziomu miłości, do jej wielkiego piękna i mocy, to chcesz jedynie pokonać złe systemy. Kochasz osoby uwikłane w ten system, kochasz, ale starasz się pokonać ten system. [...] Nienawiść dla nienawiści, jedynie wzmaga istnienie nienawiści i zła we wszechświecie. Jeśli uderzę cię i ty mnie uderzysz, a ja ci oddam i ty uderzysz mnie na nowo, i tak w kółko, jest ewidentne, że będzie to tak trwało w nieskończoność. To po prostu nigdy się nie kończy. Gdzieś, ktoś musi mieć trochę rozumu i jest to osoba mocna. Człowiek mocny, to osoba, która jest zdolna do przerwania łańcucha nienawiści, łańcucha zła [...]. Ktoś musi mieć dość wiary i moralności, aby go przeciąć i wstrzyknąć w strukturę wszechświata ten silny i potężny element miłości”»
Papież Franciszek "Amoris Laetitia"